Κορυφώνεται σήμερα το βράδυ της Κυριακής 11 Αυγούστου το φαινόμενο των Περσείδων, δηλαδή η ετήσια βροχή διαττόντων αστέρων της αρχής Αυγούστου.
Όπως γράφει το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, το φαινόμενο των Περσείδων οφείλεται στον κομήτη 109P/Swift-Tuttle, ο οποίος πέρασε από τη Γη το 1992. Ο κομήτης αυτός άφησε υπολείμματα και σκόνη σε σημεία που τέμνονται με την τροχιά της Γης.
Κάθε Αύγουστο, η Γη μέσα από την ετήσια πορεία της γύρω από τον Ήλιο, «περνά» από την περιοχή υπολειμμάτων του κομήτη και προκύπτει η βροχή διαττόντων αστέρων καθώς αυτά μπαίνουν στην ατμόσφαιρά μας και φλέγονται. Με άλλα λόγια, δεν πέφτουν οι Περσείδες πάνω μας, αλλά εμείς πάνω σε αυτές.
Το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών προτρέπει: «Βρείτε, λοιπόν, ένα σκοτεινό σημείο, εφοδιαστείτε με μία άνετη ξαπλώστρα ή στρώμα και απολαύστε τον ουρανό να γεμίζει με «πεφταστέρια».
Όπως γράφει και ο ερευνητής του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών Μ. Σαριδάκης στο βιβλίο του ‘Tο Σύμπαν’:
«Αν και δεν υπάρχει καμία συσχέτιση διαττόντων αστέρων και πραγματοποιούμενων ευχών, αν δείτε κανένα πεφταστέρι κάποιο βράδυ του Αυγούστου, κάντε μία ευχή. Και μετά προσπαθήστε να την υλοποιήσετε εσείς οι ίδιοι!»