Η ιστορία θέλει τη ΓΑΙΟΣΕ να μισθώνει στις 21 Μαΐου 2015 (μέχρι το 2037) σε δύο επιχειρηματίες (Γεώργιο Τζόβα και Θεόδωρο Αγοραστό) την ακάλυπτη έκταση των 850,00 τ.μ. στην έξοδο της σήραγγας της παλαιάς σιδηροδρομικής γραμμής στην περιοχή του Πλαταμώνα – Παραλία Παντελεήμονα που περιλαμβάνει και μία ανοιχτή γαλαρία στη βάση του κάστρου Πλαταμώνα. Οι επιχειρηματίες κατασκεύασαν σε σιδηρουργείο της Κατερίνης τέσσερα κατάλληλα διασκευασμένα βαγόνια, τα οποία μπήκαν στην υφιστάμενη γραμμή, και αποτελούν τους χώρους του καταστήματος εστίασης «Gallaria» το οποίο τέθηκε σε λειτουργία το 2017. Οι ενοικιαστές είχαν καταθέσει τη μελέτη για τις κατασκευές στο υπουργείο Πολιτισμού, το οποίο μετά από κάποιες παρατηρήσεις –για να μην υπάρχουν μόνιμες κατασκευές!– την ενέκρινε. Η επένδυση διαφημίστηκε για την πρωτοτυπία της σε ένα σκηνικό που παρέπεμπε στις αρχές του 1900. Στα χρόνια που μεσολάβησαν η επιχείρηση έριχνε κάθε χρόνο άμμο –προκειμένου να εκμεταλλεύεται τον βραχώδη χώρο της ακτογραμμής για ξαπλώστρες–, αλλά η θάλασσα όπως είναι λογικό την έπαιρνε και την επόμενη χρονιά έπρεπε να επαναλάβουν τις ρίψεις.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2024/08/pantel1.jpg)