Ο Στέφανος Κασσελάκης είναι ο νικητής των εσωκομματικών εκλογών στο ΣΥΡΙΖΑ, καθώς με καταμετρημένο το 75% των ψήφων έχει προβάδισμα έναντι της Έφης Αχτσιόγλου.
Πιο συγκεκριμένα, ο κ. Κασσελάκης συγκεντρώνει 56,69% και η κ. Αχτσιόγλου 43,31% στο 5% των εκλογικών τμημάτων.
Η Έφη Αχτσιόγλου λίγο πριν τις 23:00 τηλεφώνησε στον Στέφανο Κασσελάκη και τον συνεχάρη για τη νίκη του ενώ αναμένεται να κάνει και δηλώσεις.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2023/09/383294201_813217306961310_8089077181679626256_n.jpg)
Νίκος Ραζής/CNN Greece
Στον β’ γύρο των εσωκομματικών εκλογών στον ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν 133.261 μέλη.
Στο σύνολο η κάλπη συγκέντρωσε περίπου 15.000 λιγότερες ψήφους σε σχέση με την πρώτη Κυριακή. Σημειώνεται πως κατά τον πρώτο γύρο είχαν προσέλθει στις κάλπες 148.821 μέλη.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2023/09/383350216_1023717041991313_4854064430579200986_n.jpg)
Χάρης Γκίκας
Έξω από την Κουμουνδούρου, έχει στηθεί εξέδρα, προκειμένου να απευθυνθεί στα μέλη του κόμματος ο νέος πρόεδρος του κόμματος.
Μετά το κλείσιμο των καλπών, τόσο ο κ. Κασσελάκης όσο και η Έφη Αχτσιόγλου βρέθηκαν στα πολιτικά τους γραφεία προκειμένου να παρακολουθησουν τα αποτελέσματα των εκλογών με τους στενούς τους συνεργάτες.