![Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΌ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΑΡΧΗ (002)](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Ο-ΠΡΟΕΔΡΟΣ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ-ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ-ΣΤΟ-ΧΩΡΟ-ΤΗΣ-ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ-ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΟΣ-ΑΠΌ-ΤΟ-ΔΗΜΑΡΧΟ-ΤΟΝ-ΚΑΘΗΓΗΤΗ-ΚΑΙ-ΤΟ-ΝΟΜΑΡΧΗ-002-696x464.jpg)
Του Περικλή Χατζηγιάννη,
Κατά τη διάρκεια της δεκάχρονης θητείας του στην προεδρεία της Δημοκρατίας, ο Κάρολος Παπούλιας επισκέφθηκε την Πιερία και συγκεκριμένα το Δίον στις 11 Ιουλίου του 2009, προσκεκλημένος του δημάρχου Δίου, Γρηγόρη Παπαχρήστου.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Ο-δήμαρχος-Δίου-υποδέχεται-τον-πρόεδρο-Δημοκρατίας-στο-Δίον-002.jpg)
Παρευρέθηκε στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο δήμος Δίου προς τιμή του καθηγητή Δημήτρη Παντερμαλή, για το σπουδαίο ανασκαφικό του έργο, επί 40 συναπτά έτη, ενώ παράλληλα ανακηρύχτηκε επίτιμος δημότης της ιστορικής πόλης των Μακεδόνων.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2021/12/ΤΟ-ΚΛΕΙΔΙ-ΤΗΣ-ΠΟΛΗΣ-ΤΟΥ-ΔΙΟΥ-002.jpg)
Το βράδυ της ίδιας μέρας κήρυξε στο αρχαίο θέατρο Δίου, την έναρξη του 38ου Φεστιβάλ Ολύμπου, ενώ στη συνέχεια παρακολούθησε τη συναυλία αφιέρωμα στο Μάνο Χατζηδάκη, με σολίστ το Μάριο Φραγκούλη.
![](https://www.pierianews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Ο-ΠΡΟΕΔΡΟΣ-ΤΗΣ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ-ΚΥΡΗΣΕΙ-ΤΗΝ-ΕΝΑΡΞΗ-ΤΟΥ-38ου-ΦΕΣΤΙΒΑΛ-ΟΛΥΜΠΟΥ-002.jpg)