Σε κλίμα συγκίνησης ξεκίνησε στις 19:00 η ορκωμοσία της Νέας Περιφερειακής Αρχής και του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας παρουσία των τοπικών Αρχών και πλήθους κόσμου.
Στον προαύλιο χώρο του κτιρίου της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ο Περιφερειάρχης Απόστολος Τζιτζικώστας και το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο – ανάμεσά τους η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Σοφία Μαυρίδου – ανανέωσαν τον όρκο τους ότι θα εργαστούν σκληρά για το καλό των πολιτών της Περιφέρειας και στη συνέχεια υπέγραψαν τα σχετικά έγγραφα της ορκωμοσίας.
![](https://i0.wp.com/www.larisanew.gr/wp-content/uploads/2019/08/64F9E963-C1A7-4489-AF19-E8D6385AA95A.jpeg)